Ile kosztuje Prawo Jazdy?

W dzisiejszych czasach uzyskanie prawa jazdy to spory wydatek. Statystyki pokazują, że coraz mniej osób się na niego decyduje. Analizując dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) z ostatnich lat można zauważyć spadek liczby wydawanych dokumentów prawa jazdy. W 2016 roku wydano ok. 440 tys. uprawnień kategorii B, w 2018 roku ok. 410 tys., zaś w 2019 roku liczba ta spadła do ok. 370 tys.

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Ile kosztuje Kurs na Prawo Jazdy?

Podstawowa cena kursu na prawo jazdy obejmuje 30 godzin lekcyjnych wykładów teoretycznych oraz 30 godzin zegarowych praktyki. Ceny podstawowych kursów, w zależności od województwa i miasta, są bardzo zróżnicowane i wynoszą od 1700 do 2400 zł. Statystycznie najtańsze kursy na prawo jazdy oferowane są w województwie podkarpackim. Średnia cena w Rzeszowie to ok. 1900 zł. Najdrożej jest oczywiście w dużych miastach, jak Poznań, Kraków czy Warszawa, gdzie za kurs prawa jazdy trzeba zapłacić 2200-2400 zł. Nawet kilkaset złotych więcej wydamy na kurs przyspieszony, weekendowy lub dostosowany do indywidualnych wymagań.

Zróżnicowanie cen kursów wynika także z dodatkowych opcji oferowanych przez Ośrodki Szkolenia Kierowców (OSK). W zależności od szkoły dodatkowo płatne lub już wliczone w cenę kursu mogą być:

 • Materiały do samodzielnej nauki (książki, podręczniki, płyty z przykładową bazą pytań lub omówieniem zagadnień w formie filmów),
 • Badanie lekarskie,
 • Ćwiczenia na placu manewrowym ośrodka egzaminacyjnego,
 • Ćwiczenia na symulatorze jazdy,
 • Egzaminy wewnętrzne.

Koszt prawa jazdy to jednak nie tylko cena samego kursu w szkole nauki jazdy. To także szereg dodatkowych wydatków, które należy uwzględnić mając na uwadze całkowity koszt uzyskania prawa jazdy.

» Sprawdź Ile kosztuje Kurs Nauki Jazdy w Automobilklubie Rzeszowskim

Koszt Prawa Jazdy krok po kroku

Aby móc rozpocząć kurs nauki jazdy należy posiadać nadany przez właściwe dla miejsca zameldowania Starostwo Powiatowe Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Samo założenie profilu w urzędzie i nadanie numeru jest bezpłatne, jednak do wniosku o założenie PKK niezbędne jest zdjęcie, a także zaświadczenie z badania lekarskiego, których ceny są zróżnicowane.

Cena zdjęcia: ok. 20-50 zł

Cena badań lekarskich: do 200 zł

Kiedy posiadamy już PKK, możemy zapisać się na kurs prawa jazdy w wybranej Szkole Nauki Jazdy.

Cena kursu na prawo jazdy kategorii B: ok. 1900 zł

Jeżeli w cenę kursu nie są wliczone materiały edukacyjne, trzeba będzie dodatkowo za nie zapłacić.

Cena materiałów edukacyjnych (książki, płyty): ok. 50 zł.

Kiedy wszystko idzie zgodnie z planem, 30 godzin praktyki za kółkiem jest wystarczająca. Może jednak zdarzyć się sytuacja, że będziemy potrzebowali dodatkowych jazd doszkalających. Zazwyczaj są to jazdy z instruktorem, jednak niektóre ośrodki dysponują symulatorami, na których jazdy można odbyć również wirtualnie.

Cena jazdy doszkalającej z instruktorem (60 minut): od 50 do 80 zł

Cena jazdy doszkalającej na symulatorze (60 minut): ok. 30-40 zł

Jeżeli bardzo obawiamy się egzaminu praktycznego w ośrodku egzaminacyjnym, możemy w trakcie kursu dokupić sobie jazdy próbne na egzaminacyjnym placu manewrowym.

Cena jazdy próbnej na placu egzaminacyjnym (30 minut): od 35 do 70 zł

Ile kosztuje egzamin na Prawo Jazdy?

Po zakończonym kursie oraz pozytywnym wyniku egzaminów wewnętrznych, przeprowadzanych w OSK, które także mogą być dodatkowo płatne, przychodzi czas na egzamin państwowy. Składa się on z dwóch części – aby móc przystąpić do egzaminu praktycznego, należy najpierw uzyskać wynik pozytywny z części teoretycznej. Na egzamin należy zapisać się we właściwym Ośrodku Ruchu Drogowego, czas oczekiwania na egzamin to z reguły od kilku do kilkunastu dni.

Cena jednego podejścia do państwowego egzaminu teoretycznego: 30 zł

Cena jednego podejścia do państwowego egzaminu praktycznego: 140 zł

Ile kosztuje wyrobienie Prawa Jazdy?

Zdany egzamin teoretyczny oraz praktyczny umożliwia ubieganie się o wydanie dokumentu prawa jazdy. Wniosek wraz z zaświadczeniem o pozytywnym wyniku egzaminu państwowego oraz dowodem uiszczenia opłaty za wydanie dokumentu składamy w Starostwie Powiatowym. Maksymalny czas oczekiwania to 2 miesiące, jednak średnio prawo jazdy jest gotowe do odbioru po 2 tygodniach w urzędzie, w którym składaliśmy wniosek. Status dokumentu można na bieżąco śledzić na stronie: www.info-car.pl.

Cena wydania prawa jazdy: 100,50 zł

Koszt Prawa Jazdy

Podsumowując, w przypadku gdy:

 • cena kursu jest stosunkowo niska,
 • w jego cenę są wliczone materiały edukacyjne,
 • trafimy na lekarza, który za badanie liczy sobie mniej niż 200 zł,
 • kursant po 30 godzinach jazd szkoleniowych czuje się gotowy na przystąpienie do egzaminu państwowego,
 • i zda obie części egzaminu za pierwszym razem,

to całkowity koszt zdobycia prawa jazdy wynosi ok. 2200-2400 zł.

Jeśli jednak:

 • mieszkamy w województwie, gdzie ceny kursów na prawo jazdy są relatywnie wysokie,
 • trzeba dodatkowo płacić za materiały szkoleniowe,
 • potrzebujemy jazd doszkalających,
 • oraz kilkukrotnie podchodzimy do egzaminów,

to całkowity koszt uzyskania prawa jazdy może wynieść nawet 3000-3500 zł.

Masz pytania? Zadzwoń lub Napisz