Jak zdobyć Prawo Jazdy?

Chcesz zdobyć upragnione Prawo Jazdy, ale nie wiesz od czego zacząć? Podpowiadamy co należy po kolei zrobić, aby zdobyć uprawnienia do kierowania samochodem osobowym. Krok po kroku.

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Kto może starać się o Prawo Jazdy?

Najważniejszym kryterium przed rozpoczęciem Kursu na Prawo Jazdy jest odpowiedni wiek kandydata. Osoby ubiegające się o najpopularniejszą kategorię „B”, czyli samochód osobowy, powinny mieć ukończone 17 lat i 9 miesięcy w dniu pierwszego wykładu oraz 17 lat i 11 miesięcy w dniu egzaminu na Prawo Jazdy.

Nieco młodsi adepci sztuki jazdy mogą ubiegać się o uprawnienia do kierowania motorowerem. Taki kurs można zacząć w wieku 13 lat i 9 miesięcy, natomiast do egzaminu państwowego można przystąpić najwcześniej na miesiąc przed czternastymi urodzinami.

Osoby chcące zacząć Naukę Jazdy w ramach kategorii „AM” lub „B” mogą więc udać się na kurs na 3 miesiące przed skończeniem odpowiednio 14 i 18 lat, a na egzamin mogą zapisać się na miesiąc przed urodzinami, jednakże dokument Prawa Jazdy odbiorą dopiero po skończeniu wymaganego wieku.

Jak wybrać Ośrodek Szkolenia Kierowców?

Zanim wybierzemy Ośrodek Szkolenia Kierowców i zapiszemy się na Kurs Nauki Jazdy, czeka nas wizyta w Wydziale Komunikacji, w celu uzyskania numeru Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). O tym czym jest PKK i jak go otrzymać pisaliśmy w artykule: Jak założyć Profil Kandydata na Kierowcę (PKK)?

Po uzyskaniu numeru PKK osoba, która chce zdobyć Prawo Jazdy, może wreszcie udać się do wybranego Ośrodka Szkolenia Kierowców, by rozpocząć Kurs Nauki Jazdy. Pytanie tylko jak ten odpowiedni ośrodek wybrać?

Najważniejszymi kwestiami, którymi należy kierować się w procesie wyboru tej najlepszej Szkoły Jazdy, powinny być:

  • Renoma / marka Szkoły Nauki Jazdy – jakie opinie krążą o danej szkole, możemy je uzyskać chociażby wśród znajomych lub w Internecie;
  • Doświadczenie – czyli jak długo dany Ośrodek Szkolenia Kierowców istnieje na rynku;
  • Kadra instruktorska – jakim doświadczeniem dysponują instruktorzy, czy mają łatwość nawiązywania kontaktu;
  • Infrastruktura / wyposażenie – jak rozbudowaną infrastrukturę posiada szkoła, np. własny budynek, biuro, sale wykładowe, sprzęty i pomoce naukowe;
  • Samochody – jakie samochody szkoleniowe posiada OSK, czy aby na pewno jest to ten sam model i wariant pojazdu, który w danym mieście/regionie można później spotkać na egzaminie państwowym;
  • Dostępność – czy jest możliwość stałego kontaktu z pracownikiem lub kierownikiem Szkoły Jazdy;
  • Lokalizacja – czy Szkoła Nauki Jazdy znajduje się blisko naszej szkoły lub miejsca pracy, czy łatwo będzie nam dojechać na zajęcia;
  • Cena Kursu Prawa Jazdy – jakie są wszystkie opłaty związane z kursem, czy nie ma ukrytych opłat, czy można płacić w ratach.

» Sprawdź ile kosztuje Kurs Prawa Jazdy w Automobilklubie Rzeszowskim – Cennik.

Kurs Nauki Jazdy

Kurs Prawa Jazdy zaczynamy od zajęć teoretycznych, które trwają łącznie 30 godzin lekcyjnych (po 45 minut). Poza przepisami ruchu drogowego kursanci poznają prawa i obowiązki kierującego pojazdem, a także tematykę pierwszej pomocy przedmedycznej. Kurs teoretyczny można odbyć online w domu, by następnie zdać państwowy egzamin teoretyczny i przystąpić do kursu praktycznego. Zdecydowanie bardziej polecamy tradycyjną formę zajęć, podczas których możemy zadawać pytania i dyskutować na interesujące nas tematy.

Część praktyczna to 30 godzin zegarowych jazdy pod okiem instruktora po placu manewrowym, po mieście i poza terenem zabudowanym. Kurs praktyczny może zostać poprzedzony zajęciami na Symulatorze Nauki Jazdy. Niestety taką możliwość oferują tylko nieliczne szkoły. Pierwsze godziny „prawdziwych” jazd odbędą się na placu manewrowym. Dopiero po opanowaniu podstaw prowadzenia samochodu wyruszysz na miasto. To najważniejsza część szkolenia, czyli nauka jazdy w otwartym ruchu drogowym.

Po ukończeniu zajęć z teorii i praktyki czekają cię egzaminy wewnętrzne. Po ich zdaniu można zapisać się na egzamin państwowy.

O szczegółach kursu na Prawo Jazdy kategorii B napisaliśmy w artykule: Jak wygląda Kurs Prawa Jazdy?

Jak wygląda egzamin na Prawo Jazdy?

Po zaliczeniu egzaminów wewnętrznych stosowne dokumenty, potwierdzające zakończenie Kursu Prawa Jazdy, przekazywane są osobie kończącej kurs, która może już zapisać się na egzamin państwowy, oraz do właściwego Wydziału Komunikacji, względnie ośrodka egzaminowania, poprzez zaktualizowanie Profilu Kandydata na Kierowcę.

Na egzamin na Prawo Jazdy należy zapisać się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Egzamin podzielony jest na część teoretyczną (koszt 30 zł) i praktyczną (koszt 140 zł). Można do niego podejść na dwa różne sposoby, tj. przystąpić do obu egzaminów jednego dnia, bądź wpierw przystąpić tylko do części teoretycznej, a oddzielnie, w późniejszym terminie, umówić się na część praktyczną.

Odbiór Prawa Jazdy

Po zdaniu egzaminów na Prawo Jazdy, świeżo upieczony kierowca opuszcza WORD z wypełnionymi i podpisanymi dokumentami umożliwiającymi odbiór Prawa Jazdy. Do tego czasu, mimo zdanego egzaminu, nie należy siadać za kierownicą.

Wynik egzaminu zostanie w WORD wprowadzony do systemu, a informacja trafi do właściwego urzędu. Aby Wydział Komunikacji mógł zamówić stosowny blankiet w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych należy wcześniej wnieść opłatę w kwocie 100,50 zł. Czas oczekiwania na Prawo Jazdy to zgodnie z przepisami 30 dni. W praktyce czeka się około 2 tygodni.

Z Prawem Jazdy w „kieszeni” możemy wreszcie samodzielnie wyjechać na drogę.

Masz pytania? Zadzwoń lub Napisz